Anasayfa Dizi Peaky Blinders İzlemek İçin 5 Sebep

Peaky Blinders İzlemek İçin 5 Sebep

379
0
peaky-blinders-izlemek-icin-5-sebep

Bugün son zamanların çıkış yapan dizisi Peaky Blinders hakkında konuşalım.

Peaky Blinders 4 sezonunu tamamlamış bir dizi 5.sezonuda sabırsızıkla bekliyoruz.Dizinin en güzel yanlarından biriside dizi bir dönem dizisi olarak geçiyor.

1919 yapımı Birmingham’ında geçen İngiltere yapımı bu dizi ganster ailesi olan Shelbyleri anlatıyor.

1.Konusu

Shelby ailesi başta at yarışları olmak üzere pek çok dalda illegal işler yapan polislerin bile şapkalarını çıkartıp selam durmak zorunda kaldıkları şehrin baş belası olan bir aile.Böyle bir gangster dizisinin 1919’un İngilteresinde geçiyor olması benim için dizinin en güzel yanlarından birisi.

2.Atmosfer

peaky-blinders-izlemek-icin-5-sebep

İkinci olarak dizinin atmosferinden bahsetmek istiyorum.Dizini içinde bulunduğu dönemi inanılmaz bir şekilde yansıtıyor.Dekorlarıyla kostümleriyle gerçekten harika bir prodüksiyon var karşımızda.

Bir yandan 1.Dünya Savaşının etkileri olsun bir yandan Bolşevik devriminin etkilerini görebiliyorsunuz.Aynı zamanda bazılarınızın sevmediğini düşündüğüm ama bence harika olan İngilterenin o mükemmel grilğini yansıtıyor.Bir yandan ise 20 lerin o parıltılı gece hayatını görebiliyoruz.

Bu dizinin herşeyden öte harika bir görüntü yönetmenliği var sırf bunun için bile izlemelisiniz.

3.Oyuncular

Thomas Shelby 
peaky-blinders-izlemek-icin-5-sebep

Diğer bir hayran kaldığım konu ise oyunculuklar.Gerçekten her bir karakteri canlandıran oyuncular inanılmaz başarılılar.Dizide okadar iyi oyuncular var ki Shelby ailesinden bi yandan rahatsız olup korkup nefret ederken diğer yandan inanılmaz sempati besleyebiliyorsunuz.Özellikle Tommy rolundeki Cillian Murphy başarılı bir oyunculuk çıkarıyor.Aynı zamanda Arthur rolundeki Paul Anderson‘da favori oyuncularımdan.

4.Müzikler

Bir dizide yönetmenlik senaryo gibi şeyler ne kadar önemli ise müziklerde onlar kadar büyük bir değere sahip.Ve bu dizide her bölümde mükemmel şarkılar duyabiliyorsunuz.Dizideki müzikler ile bir müzik listesi bile yapabilirsiniz tavsiye ederim.

Peaky Blinders Dizi Müzikleri

  1. ” Love Is Blindness ” – Jack White
  2. ” Broken Boy Soldier ” – The Raconteurs
  3. ” Red Right Hand ” – Nick Cave & The Bad Seeds

5.Senaryo

Peaky Blinders bence basit bir ganster dizisinin çok ötesinde bir yapıt çünkü çok güzel yazılmış bir senaryo ile karşı karşıyayız.Dönemin sosyoekonomik ve politik koşullarını senaryo çok güzel bir şekilde yansıtıyor ve her bölüm dolu dolu sizi diğer bölümler için merak içinde bırakıyor.

Dizide konu bütünlüğü harika işliyor ve aksiyon sahneleride tam yerinde ve tam kıvamında.Aynı zamanda karakterlerin gelişimleride diziyi çok etkilemiş.

Eğer hala izlemediyseniz ve dönem dizilerini seviyorsanız kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Diziler

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz